GET CONNECTED

7:30-8:30 AM

Exhibitor Set-Up - Houston Foyer

8:00 - 10:00 AM

Registration Opens/Networking/Continental Breakfast - Houston Foyer

10:00 AM - 11:30 AM

1:30 - 2:00 PM

Q & A w/Robert Capps - Houston Ballroom

Networking Breaks/Exhibits - Houston Foyer

SCHEDULE.

11:30 - 12:00 PM

Networking Break/Exhibits - Houston Foyer

2:00 - 3:00 PM

3:00 - 3:30 PM

Networking Break/Exhibits Houston Foyer

4:30 - 5:30 PM

Sponsored Happy Hour

3:30 - 4:30 PM

5:30 - 6:30 PM

Exhibitors Move-Out - Houston Foyer

8:15 - 9:00 AM

Live Product Demonstration with PlanGrid - Houston Ballroom

9:00 -9:45 AM

Live Product Demonstration with Assemble Systems - Houston Ballroom

9:45 - 10:00 AM

Networking Break - Houston Foyer

12:00 PM - 1:30 AM

Keynote Address and Luncheon - Featuring Robert CappsHead of Editorial and Partner at Godfrey Dadich Partners, Former Head of Editorial at WIRED  - Houston Ballroom

Session 1A - Salon I

Getting Value out of Value Engineering: Combining Technology and Expertise to Reduce Cost NOT Scope

Presenter(s):  Dillon Brady, Cypress Fairbanks ISD, Eric Smith, AIA, PBK Architects, Inc. & Eric Blankenship and Robert Pleasants, Satterfield and Pontikes Construction, Inc.

Click here for session details.

Session 1B - Salon II

The Connected Jobsite

Presenter(s): Todd Wynne and Joe Williams, Rogers-O’Brien Construction

Click here for session details.

Session 2A

Lean Company Culture –Empowering Change Agents and Fueling Innovation

 

Presenter(s): Wendell Barnes, Gilbane Building Company

Click here for session details.

Session 2B - Salon II

New Technology; New Liabilities

 

Presenter(s): Curt Martin, Peckar & Abramson, PC

A Sub, Supplier and GC Walk Onto A Job…

Presenter(s): Adele Tiblier, Zlien & David Kalinec, Jr., Cato Industrial Group, LLC

Click here for session details.

Session 1C - Salon III

Collaborating in a BIM World with a Common Denominator

Presenter(s): Lilian Magallanes, Bluebeam, Inc.

Click here for session details.

Session 2C - Salon III

Smart, Integrated Buildings and How They Create a Sustainable Construction Process

Presenter(s): Gary Dennis and Duncan Bennett, Honeywell Building Solutions and Brian Veazey, HMA Consulting

Click here for session details.

Session 2A - Salon I

Lean Company Culture  

 

Presenter(s): Allston Marble and Sean Sachtleben and David Noonan, Linbeck Group, LLC

Click here for session details.

Session 3A - Salon I

The Technology Advantage: Transform Your Business by Focusing on Construction Productivity Software

Presenter(s): Drew Moncada, PlanGrid, Anthony Walton, Tellepsen and Morgan Fountain, TDIndustries, Inc.

Click here for session details.

Digital Transformation:  Small Improvements for Big Efficiencies

Presenter(s): Kendall Pouland Tellepsen & Daniel Lara, Building Concrete Solutions

Click here for session details.

Session 3B - Salon II

Statue 3-D Laser Scanning: Trials, Tribulations, and Triumphs

 

Presenter(s): Ray Drexler, PE, Walter P Moore and Ryan Shults, Gilbane Building Company

Expanding Technology to the Construction Site

 

Presenter(s): David Schultz, Bhavna Nim and Michael Listi, Anslow Bryant Construction, Ltd.

Click here for session details.

Session 3C - Salon III

Leveraging New Automation in Workforce Labor Analytics to Mitigate Construction Disputes and Resolve Claims

Presenter(s): I.D. Walker and Melanie Laird, FC Construction Services, Rome Overmyer, Barton Malow Company, David Goss, Swire Properties, Scott Bellamy, Wells Fargo Risk Services, and Chris Diaz, Balfour Beatty Construction

Click here for session details.

#AGCtech
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon